5 powodów by dojeżdżać rowerem do pracy

5 powodów by dojeżdżać rowerem do pracy

Szukasz sposobu by oszczędzić pieniądze, poprawić swoje zdrowie, albo przyczynić się do poprawy środowiska naturalnego w twojej okolicy? Możesz osiągnąć wszystkie trzy zmieniając jeden nawyk: dojeżdżając do pracy rowerem zamiast samochodem.

Oto pięć powodów, dla których warto to zrobić:

Jazda na rowerze jest bezpieczniejsza

Badania pokazują, że – odwrotnie niż w przypadku samochodów – im większa jest ilość rowerów na drogach, tym bezpieczniejsza staje się jazda rowerzysty. Kierowcy, przyzwyczajeni do dzielenia ruchu drogowego z mniejszymi pojazdami, szybciej i sprawniej reagują na manewry rowerzysty. Prawdopodobieństwo wypadku z udziałem samochodu – a te są najpoważniejsze – znacznie spada.

Jednocześnie im bezpieczniejsza jest jazda na rowerze, tym więcej osób decyduje się na rower zamiast na samochód…. i koło się zamyka.

Jazda rowerem jest znacznie tańsza niż jazda samochodem

Kierowcy przerzucają się na rower także z innych powodów. Ze względu na coraz wyższe ceny paliwa, przeglądów i napraw, koszt utrzymania samochodu stale rośnie. Dodatkowo możemy podczas jazdy naładować swój telefon przy użyciu ładowarki rowerowej PowerBUG.

Rower to darmowa siłownia na kołach

Coraz więcej Polaków ma problemy z nadwagą. Coraz więcej z nas zaczyna też zwracać uwagę na zdrowy tryb życia, chodzić na siłownię, odchudzać się, korzystać z porad trenera fitnessu lub dietetyka.

Między tymi dwoma exteremami warto pamiętać, że istnieją zdrowe i tanie rozwiązania, które pozwalają osiągnąć to, za co niektórzy słono płacą.

Jednym z nich jest regularna jazda na rowerze. Ta prosta aktywność bardzo często jest polecana osobom otyłym, ponieważ jazda na rowerze znacznie mniej obciąża stawy – szczególnie narażone przy podejmowaniu ćwiczeń fizycznych przez osoby z nadwagą – niż np. bieganie.

Trudno ocenić, ile kilogramów zrzucisz, dojeżdżając codziennie do pracy i z powrotem. Wszystko zależy od tego, jaką trasę będziesz pokonywać. Średnio w ciągu pierwszego roku regularnej, codziennej jazdy traci się około 5-6 kilo.

Ominiesz wszystkie poranne korki

Ile razy spóźniłeś się do pracy tylko dlatego, że stałeś w korku? Ile razy zdarzyło Ci się, że posuwałeś się po ulicy w ślimaczym tempie, patrząc, jak wyprzedza Cię rowerzysta, a nawet pieszy? Na rowerze zatamowany ruch nie stanowi problemu. Jadąc poboczem możesz swobodnie ominąć wszystkie stojące w korku pojazdy, oszczędzając przy tym czas i nerwy, a być może przyspieszając swój awans…

Nie musisz mieć roweru na własność

Choć wielu z nas posiada własny rower, warto pamiętać, że – zwłaszcza w dużych miastach – nie jest to konieczne. Polska ma piąty największy w Europie system rowerów publicznych: rowery miejskie można wypożyczyć na stacjach w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu, Opolu, Łodzi, Lublinie, Katowicach… Infrastruktura rowerowa w Polsce porównywalna jest z tą w Nowym Jorku czy Barcelonie.

Opłaty za wynajem publicznego roweru w Polsce to koszt kilku złotych, a często jest to zupełnie darmowe!

Publiczne rowery to doskonałe rozwiązanie dla wszystkich tych, którzy nie chcą martwić się o pozostawiony bez opieki na wiele godzin jednoślad – wystarczy zostawić go na najbliższej stacji rowerowej, gdzie bezpiecznie zaczeka na następnego rowerzystę.