Bezpieczeństwo przede wszystkim!

Rowery to zgodnie z prawem "pojazdy" na drodze.

Dlatego każdy rowerzysta musi przestrzegać zasad ruchu drogowego, tak samo jak kierowcy samochodów czy jakichkolwiek innych pojazdów. Rower musi też być traktowany jako równoprawny pojazd przez innych użytkowników drogi, takich jak kierowcy. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci zachować bezpieczeństwo:

 1. Zwracaj uwagę na znaki drogowe – Rower musi przestrzegać zasad ruchu drogowego tak samo, jak inne pojazdy.
 2. Nigdy nie jedź pod prąd – Kierowcy nie spodziewają się rowerzystów po niewłaściwej stronie jezdni i nie będą na nich uważać. Prawo i zdrowy rozsądek wymagają, byś jeździł w ten sam sposób co inne pojazdy.
 3. Jedź zgodnie z pasem, na którym jesteś – Nie skręcaj w lewo z prawego pasa ruchu. Nie jedź  prosto na pasie oznaczonym „tylko do skrętu w prawo”.
 4. Wiedz, co się dzieje za tobą – Świadomość pojazdów koło Ciebie jest bardzo ważna – musisz wiedzieć, co się dzieje na drodze. Naucz się oglądać za siebie bez utraty równowagi lub zainstaluj boczne lusterko, podobne do tych, jakie są w samochodach.
 5. Bądź zawsze gotowy do hamowania – By gwałtownie się zatrzymać, musisz zaangażować oba hamulce, dlatego trzymaj obie dłonie w gotowości. Pamiętaj zachować większy dystans od innych pojazdów w czasie deszczu, kiedy hamowanie jest mniej wydajne.
 6. Chroń głowę kaskiem.
 7. Nigdy nie jedź ze słuchawkami w uszach, nawet jeśli są wyłączone.
 8. Ubieraj się odpowiednio do pogody – Noś wiele warstw, aby móc się dostosować do zmian temperatury. Wybieraj ubrania w jaskrawych, dobrze widocznych kolorach.
 9. Sygnalizuj dłońmi swoje zamiary na drodze – By zapewnić Ci bezpieczeństwo, piesi i kierowcy muszą wiedzieć, w którą stronę zamierzasz jechać. Przed zmianą kierunku jazdy zawsze wskazuj dłonią, dokąd będziesz jechać.
 10. Przy mniejszym ruchu, jedź środkiem pasa – Gdy poruszasz się z tą samą prędkością, co inne pojazdy na drodze, wybierz środek pasa.
 11. Nawiązuj kontakt wzrokowy z kierowcami innych pojazdów – Załóż, że pozostali użytkownicy drogi nie widzą Cię, dopóki nie upewnisz się, że jest inaczej. Kontakt wzrokowy z kierowcą może znacznie zwiększyć Twoje bezpieczeństwo.
 12. Zwracaj uwagę na niebezpieczeństwa na drodze – Uważaj na przydrożne rowy, żwir, oblodzenia, piasek czy gruz. Nigdy nie przejeżdżaj „na dziko” torów czy skrzyżowań.
 13. Używaj świateł rowerowych – Prawo wymaga białej lampki z przodu roweru oraz czerwonej z tyłu.
 14. Utrzymuj swój rower w doskonałym stanie – Pilnuj, aby Twój rower był wygodny, sprawny i dostosowany do Twoich potrzeb. Regularnie sprawdzaj sprawność hamulców. Prosty cotygodniowy przegląd powinieneś być w stanie wykonać bez pomocy specjalisty.
 15. Korzystaj z ładowarki rowerowej USB PowerBUG, aby zawsze mieć naładowany telefon komórkowy na rowerze. Jest to ładowarka rowerowa do telefonu, która zapewni, że zawsze będziesz mógł wezwać pomoc lub np. skorzystać z latarki lub nawigacji GPS.