KRÓTKA HISTORIA ROWERU

„Laufmaschine” znany również jako „Draisienne” lub „Dandy Horse”, był pierwszym zbudowanym przez człowieka środkiem transportu, który używał dwóch kół ustawionych w jednej linii.

Wynalazł go niemiecki baron Karl von Drais. „Laufmaschine” (dosł. „Maszyna do biegania” po niemiecku) jest uznawana za najwcześniejszego z bezpośrednich przodków współczesnych rowerów. Drais przedstawił światu swój wynalazek w Monachium, latem 1817 roku, a w 1818 roku zaprezentował go w Paryżu. Pierwsi cykliści siedzieli bokiem na drewnianej, osadzonej na dwóch kołach, ramie i poruszali pojazd odpychając się nogami od ziemi, jednocześnie sterując przednim kołem.

Dopiero w latach sześćdziesiątych tego samego wieku pojawił się „Velocipede” czy też „Boneshaker” – dwukołowy pojazd z pedałami na przednim kole. Był znany jako „bone shaker” (dosł. „wytrząsacz kości”) ponieważ jego drewniana rama, w połączeniu z metalowymi oponami, dawała bardzo niekomfortową jazdę na wyłożonych kostką ulicach dziewiętnastowiecznych miast. Oto, co działo się potem:

  • Lata 70. XIX w. — Rower wysokokołowy, model o bardzo dużym przednim, a jedynie niewielkim tylnym kole, zapisuje się w historii jako jeden z najbardziej znanych przodków współczesnego roweru. Był jednym z pierwszych modeli, wobec których stosowano nazwę „bicycle” po angielsku (dosł. „dwukołowiec”), która stanie się powszechną nazwą roweru w tym języku.
  • 1885 r. — Pojawia się „Rover Safety”, pojazd, który nada nazwę rowerom w języku polskim. Wynaleziony przez Anglika Johna Kempa Starely’a, miał łańcuch rowerowy, dwa koła tej samej wielkości oraz ramę podobną tej używanej we współczesnych rowerach.
  • 1888 r. — John Boyd Dunlop, Irlandczyk, wynajduje opony pneumatyczne. Pojawienie się wypełnionych powietrzem opon daje znacznie bardziej komfortową jazdę niż stosowane wcześniej opony z pełnej gumy.
  • Lata 20. XX w. — Popularne stają się rowerki dla dzieci.
  • Lata 40. — Opracowana zostaje nóżka do roweru.
  • Lata 60. — Popularne stają się rowery wyścigowe z niską kierownicą, wąskimi oponami, dużą ilością przerzutek i lekką ramą.
  • Lata 80. — Pod wpływem mody na jeżdżenie po górach i sporty ekstremalne, popularne na rynku stają się rowery górskie z mocną ramą, dużymi kołami i płaską kierownicą.
  • 1996 r. — Rowery górskie po raz pierwszy pojawiają się na olimpiadzie.

Rowery przeszły długą drogę od początków dziewiętnastego wieku do dziś. Dopiero znając ich historię możemy w pełni docenić pojazdy, które mamy dzisiaj! Dzięki urządzeniu takiemu jak ładowarka rowerowa USB PowerBUG, możemy na rowerze naładować swój telefon komórkowy i korzystać z nawigacji GPS.