CZY ROWERY ZMIENIŁY ŚWIAT?

Rower, wynalazek któremu zwykle poświęca się niewiele uwagi w historii techniki, spełnił w niej zaskakująco doniosłą rolę.

Wytwarzanie rowerów okazało się bowiem treningiem dla produkcji innych urządzeń. Doprowadziło m.in. do opracowania zaawansowanych technik metalurgicznych, potrzebnych do wytwarzania poszczególnych i skomplikowanych części: ramy, szprych, obręczy lub kół.

Techniki te pozwoliły później na opracowanie stopów wykorzystywanych w „automobilach” i „aeroplanach” – najwcześniejszych formach samochodów i samolotów.  Warto wiedzieć, że nawet Wilbur i Orville Wright zaczynali jako producenci rowerów. Ich samolot nie mógłby powstać gdyby nie wiedza, jaką zyskali przy tym zacnym przedsięwzięciu.

Manufaktury i fabryki rowerów wypracowały również modele biznesowe wykorzystywane później m.in. przez zakłady Forda czy General Motors. Wystarczy wymienić: mechanizacja i produkcja masowa, agresywne reklamowanie produktu (w 1898 roku ok. 10% reklam w amerykańskich magazynach dotyczyło rowerów), czy lobbing na rzecz lepszych dróg – co służyło jednocześnie za reklamę i podnosiło sprzedaż, zwiększając ilość miejsc nadających się do jazdy na rowerze. Dodatkowo producenci rowerów wprowadzili coroczną zmianę sprzedawanego modelu, co okazało się niezwykle skuteczną i stosowaną do dziś (m.in. przez koncerny samochodowe) techniką wzmagania sprzedaży.

To nie wszystko. Pojawienie się rowerów stworzyło kilka nowych zawodów, od zawodowych kolarzy wyścigowych po kurierów dostarczających rowerem paczki. Jednocześnie rowery okazały się bezpośrednim przodkiem motocykli oraz, co mniej oczywiste, innych pojazdów i maszyn. Jedna z najważniejszych wczesnych firm rowerowych, J. K. Starley's, zmieniła nazwę na Rover Cycle Company Ltd. pod koniec XIX wieku, a wkrótce potem – już jako Rover Company – zaczęła produkować samochody. Jako producenci rowerów zaczynały też firmy takie jak oxfordzkie Morris Motors Limited czy Škoda… a także m.in. produkujący silniki Alistair Craig i wspomniani już bracia Wright.

Dziewiętnasty i dwudziesty wiek były czasem wielkich, lawinowych zmian na gruncie techniki. Droga od roweru do samolotu była wówczas zaskakująco krótka. Czy rowery zmieniły świat? Czy były tylko świadkiem tych niezwykłych przemian? Gdzie bylibyśmy dzisiaj, gdyby nie ten prosty wynalazek? Zapewne nigdy się nie dowiemy – być może na nasze szczęście… Na pewno jednak możemy przy ich pomocy, oraz korzystając z ładowarki rowerowej USB PowerBUG, naładować nasz telefon w czasie jazdy rowerem.