Sześć sposobów na oszczędzanie baterii w telefonie

Z telefonem podłączonym do ładowarki rowerowej oszczędzanie baterii nie stanowi priorytetu. Niestety, prędzej czy później każdy z nas musi zsiąść z roweru. Pomimo najszczerszych chęci wielu rowerzystów, nie da się spędzić całego życia na dwóch kółkach.

Dlatego postanowiliśmy przekazać Wam kilka prostych trików, które warto zastosować po zejściu z roweru – pozwolą one zachować zebraną w trakcie jazdy energię na dłużej.

  1. Wyłącz niepotrzebne funkcje i aplikacje

Większość z nas nawet nie zdaje sobie sprawy, jak wiele operacji wykonują nasze telefony, zwykle bez naszej wiedzy i zgody… a także bez potrzeby. Większość tych operacji jest całkowicie niepotrzebna do prawidłowego funkcjonowania telefonu. Proponujemy więc:

  • Wyłączyć wykrywanie lokalizacji, chyba, że akurat korzystasz z GPS. Zamiast GPS częściej korzystać z aplikacji Mapy, którą warto przełączyć na tryb offline.
  • Wyłączyć transmisję danych komórkowych i czujnik wifi, włączając je tylko wtedy, gdy potrzebujesz sprawdzić coś w internecie.
  • Wyłączyć funkcje takie jak wysyłanie raportów do producenta, dźwięki przy używaniu klawiszy w klawiaturze, czy NFC.

To ostatnie służy do przekazywania danych między różnymi urządzeniami. Jeżeli nie masz zwyczaju płacić w sklepie telefonem zamiast kartą (pewnie nie), ta funkcja nie jest Ci do niczego potrzebna.

Wszystkie te funkcje znajdziesz w Ustawieniach, gdzie bez trudu je wyłączysz. Według ustawień fabrycznych są włączone – i niepotrzebnie zżerają Twoją ciężko wypedałowaną energię.

  1. Zainstaluj aplikację monitorującą zużycie energii

Czasami jedna aplikacja wystarczy, aby smartfona o wstrzemięźliwym apetycie na prąd zmienić w nienasycone monstrum. Ale skąd wiedzieć, których aplikacji unikać…?

Zamiast starać się nadążyć za technologią, spraw, by to technologia musiała nadążyć za Tobą – lub przynajmniej sama za sobą.

W tym celu możesz zainstalować aplikację, która za Ciebie będzie monitorować, na co i jak szybko zużywana jest energia w Twoim telefonie.

Niektóre modele mają tę funkcję od razu wbudowaną w zakładkę „Bateria” – właścicielom pozostałych polecamy bezpłatne GSam Battery Monitor albo Battery Monitor Widget, lub płatną, ale niezbyt drogą i niezwykle użyteczną, BetterBatteryStats.

Ta ostatnia ostrzeże też o aplikacjach, które starają się sfałszować informacje o ilości pobieranej przez nie energii. Niestety, nawet w technologii czają się oszuści…

  1. Zmniejsz jasność ekranu

Nie bez powodu energia najczęściej kojarzy nam się ze światłem. Wysoka jasność ekranu zużywa baterię nawet dwa do trzech razy szybciej niż niska.

Tymczasem w większości sytuacji jasność ekranu nie ma dużego znaczenia dla użytkownika: w ostrym słońcu nawet najwyższa jasność nie pomoże, a w ciemnym pomieszczeniu z trudem zauważysz różnicę.

Jeżeli więc chcesz wydłużyć czas działania telefonu między jednym ładowaniem a drugim, ustawienie jasności ekranu na najniższą z możliwych to jeden z pierwszych kroków, jakie warto wykonać.

  1. Skróć czas do uśpienia

Oprócz okresów, kiedy telefon jest wyłączony, tryb uśpienia to moduł, w którym Twój aparat zużywa najmniej energii.

Dlatego watro ustawić czas do uśpienia na najkrótszy z możliwych: choć czasem może irytować Cię, że ekran wyłącza się gdy Ty wciąż zastanawiasz się, co dalej napisać w SMSie, Twoja bateria na tym skorzysta.

Im szybciej Twój telefon będzie przechodził w stan uśpienia, tym więcej energii zaoszczędzisz. W większości przypadków zresztą telefon nie będzie przerywać Ci pracy; podobnie jak w przypadku innych proponowanych przez nas zmian w ustawieniach, nawet nie zauważysz różnicy.

  1. Włącz tryb oszczędzania baterii

Pozwól, by technologia sama Ci pomogła i powiedz jej, czego chcesz.

Każdy nowoczesny telefon ma dziś możliwość włączenia trybu oszczędzania baterii. Choć wydaje się, że po ręcznym wyłączeniu wszystkich niepotrzebnych funkcji nie jest to gra warta świeczki, warto upewnić się, że Ty i Twój telefon pracujecie na rzecz tego samego celu.

Tryb oszczędzania baterii dodatkowo zmniejszy jej zużycie nawet wtedy, gdy wydaje się, że nie jest to już możliwe.

Telefon automatycznie wyłączy lub ograniczy niektóre funkcje (np. powiadomienia o otrzymaniu wiadomości WhatsApp), których wyłączenie z poziomu użytkownika jest niemożliwe lub trudne do osiągnięcia.

  1. Trzymaj komórkę w cieple

Mróz nie służy urządzeniom elektrycznym. Miłośnicy jazdy zimą czy późną jesienią zapewne znają historie, kiedy zupełnie sprawne urządzenia nagle zawodzą: lampka rowerowa zaczyna gasnąć, pulsometr wariuje, telefon się wyłącza.

To problemy nie tyle z konstrukcją samych urządzeń, co z bateriami, które je zasilają. Niskie temperatury znacznie zmniejszają wydajność baterii, a w niektórych przypadkach mogą też trwale zmniejszyć jej pojemność.

Dlatego kiedy wychodzisz na zewnątrz w chłodne poranki czy wieczory, zwróć uwagę, by telefon był blisko Twojego ciała, lub w inny sposób osłonięty przed zimnem. Może nie wydłużysz w ten sposób żywotności swojej baterii, ale uchronisz się przed jej znacznym skróceniem – a to też się liczy :)