Wybierz swój sprzęt

Jak wybrać możliwie najlepszy sprzęt dla rowerzysty?

Zanim kupisz swój rower, zastanów się gdzie zamierzasz nim jeździć. Dzięki temu będziesz mógł dobrać swój sprzęt odpowiednio do swoich potrzeb, zamiast kupować „na ślepo”.
Być może kusi Cię, by kupić wszystko co możliwe do swojego roweru. Na początek jednak nie będziesz prawdopodobnie potrzebował komputera do roweru, GPS-a czy opon z kolcami do jazdy po śniegu. Możesz zawsze dodać te elementy później, gdy okażą się potrzebne do realizacji Twoich planów.

Twój rower

Jeśli planujesz jeździć zarówno po mieście jak i po górach, wybierz rower trekingowy. Rower miejski nie sprawdzi się w górach, a rowery górskie przeznaczone są do jazdy typowo terenowej.

Przy kupnie roweru najważniejsze jest dobranie odpowiedniej wielkości ramy. Zbyt mała rama będzie nadwyrężać twoje stawy i mięśnie. Zbyt wielka rama da Ci z kolei niewystarczającą kontrolę nad Twoim rowerem. Dodatkowo, jeżeli rama nie jest odpowiednio dobrana do Twojego ciała, przesunięty będzie Twój punkt ciężkości na rowerze, co może spowodować wypadek.

Wybierając swój rower, dopilnuj, by miał on dokładnie te cechy, które będą Ci potrzebne – będą one zależały od Twoich planów: miejsca i sposobu jazdy, do których zamierzasz wykorzystywać swój rower. Jeżeli chcesz jeździć po bezdrożach, kup rower terenowy (tj. górski). Wymieniając poszczególne elementy swojego roweru na „lepszy model” pamiętaj, aby wszystkie spełniały te same funkcje – np. nie zakładaj terenowych opon na rower miejski, przeznaczony do jazdy po drogach.

Twoje buty

Wiele rowerów, zarówno miejskich jak i górskich, ma pedały, do których można dobrać odpowiednie, łączące się z nimi, buty.

Dobre buty rowerowe to takie, które podtrzymują Twoją stopę na pedale. Dzięki temu odpowiednio dobrane buty mogą zmniejszyć obciążenia stopy, zniwelować ryzyko skurczów i ograniczyć zmęczenie nawet po długiej jeździe. Twój typ buta będzie zależał od tego, jakie pedały masz w rowerze (lub na jakie zamierzasz wymienić dotychczasowy model).

Twój kask

Kask stanowi najważniejszą ochronę rowerzysty. Znane są przypadki, w których kaski uratowały rowerzystom życie, lub znacznie ograniczyły rozległe i niebezpieczne rany głowy, które inaczej mogłyby prowadzić do trwałego kalectwa. Wybierając swój model, zwróć uwagę, by kask był wygodny i dobrze dopasowany do Twojej głowy. Bardzo ważne jest, by kask nie zsuwał się na oczy, nie spadał i nie rozpraszał Cię podczas jazdy (np. tym, że jest niewygodny lub za mały).

Dobry kask będzie kosztował co najmniej 200 zł, a najlepsze modele mogą osiągać ceny nawet 400-500 zł. Mimo stosunkowo wysokich cen, na kasku nie warto oszczędzać.

Twój strój

Ubieraj się odpowiednio do pogody. Lekkie, oddychające materiały świetnie sprawdzają się w ciepłe, słoneczne dni. Odprowadzające wilgoć a zatrzymujące ciepło materiały takie jak polar to dobry wybór na zimowe wyprawy. Rękawiczki, skarpetki i dodatkowe wierzchnie warstwy ubioru są ważne niezależnie od pory roku.

W większości przypadków stroje i materiały odpowiednie dla uprawiania sportu poza domem będą też odpowiednie dla jazdy na rowerze. Pamiętaj jednak by nie wybierać zbyt luźnych ubrań, które mogą wkręcić się w szprychy, okręcić łańcuch czy nawet kierownicę Twojego roweru, powodując przy tym niebezpieczny wypadek.

Twoja ładowarka

Podczas jazdy rowerem możemy potrzebować aplikacji ułatwiającej nawigację np. przy użyciu odbiornika GPS. Proponujemy urządzenie jakim jest ładowarka rowerowa USB PowerBUG. Umożliwi ona naładowanie komórki podczas jazdy rowerem. Jest to wodoodporna ładowarka na rower, która korzysta z dynama rowerowego.